Atak kolki nerkowej

Atak kolki nerkowej
5 (100%) 2 głosy
Kolka nerkowa to stan nagłego, bardzo ostrego i nieprzyjemnego bólu, który zazwyczaj jest pierwszym objawem, sugerującym występowanie kamicy nerkowej. Ból ten zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej i promieniuje ku dołowi, aż do pachwin oraz ud. Tworzenie złogów prowadzi do zatkania moczowodów i zalegania moczu, co z kolei wywołuje tak silne dolegliwości. W przypadku pojawienia się podobnych symptomów, należy jak najszybciej podać leki rozkurczowe i przeciwbólowe, jak również podjąć dalszą diagnostykę.

Statystycznie kolki nerkowe częściej dotykają mężczyzn. Udowodniono, że codzienna dieta może mieć wpływ na uniknięcie bądź wyhamowanie procesu powstawania kamieni. Podstawą powinno być spożywanie jak największej ilości płynów, ze szczególnym uwzględnieniem wody mineralnej. W ciągu dnia należy przyjmować przynajmniej dwa litry napoju, a w przypadku potwierdzenia tworzenia się złogów, nawet do pięciu litrów. Należy unikać także diety zbyt bogatej w białko, która może powodować zaburzenia metabolizmu wapnia.

Przebieg ataku kolki nerkowej

Atak kolki nerkowej zazwyczaj następuje nagle i u osób, które zupełnie nie spodziewają się zagrożenia. Niestety rzadko badamy się na okoliczność wystąpienia podobnego stanu. Dbać o to powinny zaś szczególnie te osoby, u których istnieje obciążenie genetyczne i potwierdzona kamica nerkowa wśród członków najbliższej rodziny. Udowodniono bowiem, że osoby takie są bardziej narażone na zachorowanie. Może mieć to związek chociażby z niedoskonałościami w budowie dróg moczowych, sprzyjającymi odkładaniu się złogów.

Co w sytuacji, gdy problem nas dotyczy? Często zalegający kamień udaje się wydalić samodzielnie po zastosowaniu leków rozkurczowych. Pomocne będzie również wspomniane już przyjmowanie dużej ilości płynów oraz zachowywanie dużej aktywności ruchowej, która sprzyja przemieszczaniu się złogu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że proces uwalniania kamienia jest bardzo bolesny i w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do omdleń.

Sposoby na atak kolki nerkowej

Niekiedy jedynym skutecznym wyjściem może być zabieg operacyjny. Istnieją również inne metody ingerencji, nie tak inwazyjne, które jednak nie w każdym przypadku znajdą zastosowanie. W zależności od budowy kamienia i jego składu, można dokonać rozpuszczenia go specjalistycznymi środkami oraz roztworami. W części przypadków skuteczne okaże się także rozbijanie ultradźwiękami.

Pokonanie kamicy nerkowej to duża ulga dla pacjenta, jednak musi on pamiętać, że od tego momentu jest szczególnie narażony na ryzyko nawrotu choroby. Powinien wówczas diametralnie zmienić swoje nawyki, szczególnie żywieniowe i przyzwyczaić się do przyjmowania zwiększonej ilości płynów. Należy też przynajmniej raz do roku przeprowadzać profilaktyczne badania krwi oraz moczu.

Dokładne przyczyny powstawania kamicy, która powoduje kolkę nerkową, nie są znane. Problem może dotknąć każdego. Warto jednak kontrolować sytuację na bieżąco. Nie ma sensu czekać na wyjątkowo bolesne kolki. Niewielkich kamieni na wczesnym etapie można się pozbyć łatwo i praktycznie bezboleśnie.

One reply

  1. Jola pisze:

    Jeszcze nie spotkałam osoby, która potrafiła by się pozbyć kamienia nerkowego po wzięciu jakiś proszków. Zawsze atak kolki nerkowej kończył się konkretnymi problemami i to często było tak, że musiała być operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

44 − = 43