Kolka jelitowa u dorosłych

Kolka jelitowa u dorosłych
5 (100%) 11 głosy
Kolka jelitowa objawia się silnym i nagłym bólem napadowym jelit. Zazwyczaj pojawia się u niemowląt, jednak może wystąpić także u dorosłych. Wówczas jej przyczyną może być niewłaściwa dieta, a także rozmaite choroby przewodu pokarmowego.

Do najpopularniejszych objawów kolki jelitowej zaliczyć można m.in. skurcze jelit, kłujący ból brzucha oraz nadmierne wydzielanie gazów. W leczeniu kolki jelitowej największe znaczenie ma odpowiednio ułożona dieta. Stosuje się również probiotyki i leki rozkurczowe.

Czym spowodowana jest kolka jelitowa u osób dorosłych?

Bezpośrednio ból brzucha towarzyszący kolce jelitowej wynika z intensywnego skurczu mięśni gładkich jelit. Kolka jelitowa u dorosłego człowieka może wystąpić z wielu powodów. Do najpopularniejszych zaliczyć można przede wszystkim obecność chorób przewodu pokarmowego, takich jak np. zespół jelita drażliwego lub refluks żołądkowo-przełykowy. Kolka jelitowa u dorosłych może być też skutkiem wzmożonej perystaltyki jelit, następstwem alergii pokarmowych czy niewłaściwej diety w postaci ciężkostrawnych i rozdymających pokarmów.

Problem stanowią również ciała obce, które zalegają w przewodzie pokarmowym, np. pestki czy twardsze kęsy, a także zalegające w jelitach masy kałowe, prowadzące do zaparć. Kolka jelitowa u osób dorosłych pojawia się także z powodu zaburzeń pracy jelit, np. niedostatecznego ich ukrwienia oraz uchyłkowatości, a także wrzodziejącego zapalenia czy niedrożności.

Jakie objawy wywołuje kolka jelitowa u dorosłych?

Do podstawowych objawów kolki jelitowej należy kłujący lub skurczowy ból brzucha. Ból jelit może mieć zmienną lokalizację, a napad kolki wymusza u chorego podkurczenie nóg. Do innych objawów zaliczyć można wzmożone napięcie brzucha, nudności, wymioty oraz zaburzenia łaknienia. Kolka jelitowa u dorosłego człowieka objawia się też zaburzeniami łaknienia oraz częstymi gazami i wzdęciami.

Kolka jelitowa może też wystąpić podczas długotrwałego i ciężkiego wysiłku fizycznego, np. biegu. Wówczas chory odczuwa kłucie w brzuchu, spowodowane rozciągnięciem się fałdu otrzewnej, czyli krezki utrzymującej i stabilizującej jelita. W konsekwencji pojawiają się skurcze jelit. Aby ich uniknąć, należy unikać treningu po posiłku.

W jaki sposób leczona jest kolka jelitowa u dorosłego człowieka?

W zwalczaniu kolki jelitowej bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Opiera się ona na ograniczeniu spożywania potraw rozdymających i ciężkostrawnych. Należy unikać m.in. roślin strączkowych, cebuli, kapusty czy śliwek, a także produktów mącznych, czekolady, ostrych przypraw oraz tłustych, smażonych potraw.

Na wzdęcia brzucha wpływ mają również napoje gazowane czy alkohol. Dieta powinna być natomiast uzupełniona w zioła zapobiegające zaparciom, np. miętę, rumianek czy koper włoski. Kolka jelitowa u osób dorosłych zwalczana jest również za pomocą leków rozkurczowych. Rozluźniają one mięśnie przewodu pokarmowego, co eliminuje wzdęcia i gazy. Do leczenia kolki stosowane są też probiotyki, które zapobiegają zakażeniom, utrzymują prawidłową florę bakteryjną i łagodzą objawy nietolerancji laktozy.

One reply

  1. Frank pisze:

    U mnie kolka po bieganiu jest zawsze, ale podkreślam: po bieganiu, a nie w trakcie, jak ma większość osób. U mnie nie ma na to praktycznie żadnej rady. Co bym nie robił, to zawsze się skończy tak, że po bieganiu będzie kolka, będę skakał, brykał, nie będę miał co ze sobą robić, a i tak przejdzie jak będzie chciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 + = 73