Kolka u niemowlaka

Kolka u niemowlaka
5 (100%) 4 głosy
Kolka niemowlęca to dolegliwość, która dość często pojawia się u dzieci. Zwykle jednak nie wymaga ona specjalistycznego leczenia, a po pewnym czasie mija. Jak można złagodzić kolkę niemowlęcą i kiedy konieczna jest konsultacja z pediatrą?

Kolka u niemowlaków pojawia się zwykle po kilku tygodniach, a mija po trzecim miesiącu życia. Płacz podczas kolki nie przypomina innych rodzajów płaczu, dlatego rodzice zazwyczaj bez trudu rozpoznają, co spowodowało takie zachowanie dziecka. Kolka może trwać kilka lub kilkadziesiąt minut, a w niektórych przypadkach nawet kilka godzin.

Przyczyny kolki u niemowlaka

Zazwyczaj takie objawy pojawiają się raz dziennie, po posiłku, bez względu na to, czy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, czy też karmione piersią. Według badań kolka u niemowlaków jest konsekwencją ich niedojrzałego układu pokarmowego i nerwowego. Ulgę w przypadku takiej dolegliwości przynosi zwykle delikatny masaż lub ciepła kąpiel. Warto również uspokoić dziecko poprzez noszenie i kołysanie.

Kolka u niemowlaka może być stanem naturalnym. Warto jednak udać się do lekarza, jeśli kolka pojawia się kilka razy w ciągu dnia lub wtedy, gdy żadne metody nie przyczyniają się do zmniejszenia dolegliwości. Należy bowiem pamiętać, że kolka niemowlęca może być spowodowana nie tylko przez niedojrzałość układu nerwowego, ale także przez niektóre schorzenia. Ból brzucha u niemowlęcia może być między innymi alergią lub nieprawidłowością budowy przewodu pokarmowego. Bolesność może pojawić się również na skutek nadmiernego refluksu, który jest często naturalny u niemowląt, jednak niekiedy wymaga on leczenia.

Kolka w wyniku alergii

W przypadku, gdy kolka niemowlęca pojawia się po każdym posiłku, warto zwrócić uwagę, czy może skład podawanego niemowlęciu mleka jest dobry. Karmienie piersią nie wyklucza takiej reakcji na mleko. Oprócz tego, że ewentualne alergeny zjedzone przez matkę przenikają do mleka, zdarza się, iż dziecko cierpi na nietolerancję laktozy. W przypadku, gdy powodem kolki niemowlęcej jest alergia, zalecane jest zrezygnowanie z uczulających pokarmów – karmiąca mama często musi rezygnować z nabiału i owoców cytrusowych.

Gdy powodem dolegliwości jest nietolerancja laktozy, przepisywany jest enzym w formie kropli – ułatwia on trawienie tego cukru. W sytuacji, gdy to mleko modyfikowane jest problemem, warto zwrócić się do lekarza. Konieczna może być zmiana na inne mleko – należy pamiętać, by przeprowadzać ją stopniowo, a poprawa może być zauważalna dopiero po pewnym czasie, dlatego warto odczekać przynajmniej tydzień przed kolejną zmianą.

Kolka niemowlęca powinna zniknąć samoistnie po trzecim miesiącu życia dziecka. Jeśli tak się nie stanie, jest to kolejny powód, dla którego warto udać się do lekarza. Podczas ataku kolki należy zachować spokój – jeśli niemowlę wyczuje zdenerwowanie rodziców, dolegliwości mogą się nasilić. Oprócz wyżej wspomnianego noszenia, w celu uspokojenia dziecka warto również zastosować tak zwany biały szum. By go uzyskać wystarczy włączyć suszarkę do włosów, wykorzystać nagranie dostępne w internecie lub kupić zabawkę, która będzie wydawała taki dźwięk.

One reply

  1. Sabinka pisze:

    Kolka u niemowlaka to niestety smutna norma. Cokolwiek by matka nie zrobiła, to jak organy wewnętrzne jeszcze nie są właściwie wykształcone, to kolka u malucha będzie występować. Zwłaszcza przez pierwsze 3 miesiące życia, ale zapewniam, że szybko to mija 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 45 = 50