Kolka u noworodka

Kolka u noworodka
5 (100%) 4 głosy
Kolka u małego dziecka to dolegliwość, która jest znana wielu rodzicom. Praktycznie nie ma noworodka, który nie miałby kolki. Różna może być jednak długość i nasilenie tej dolegliwości. Co można zrobić w przypadku kolki u noworodka?

Kolka często pojawia się już w okresie noworodkowym. Już w pierwszych trzech tygodniach życia dziecka można zauważyć takie objawy, jak bardzo głośny płacz, twardy brzuszek i podciąganie nóżek. Te dolegliwości mogą trwać dłużej lub krócej. Kolka pojawia się zazwyczaj wieczorem i może uniemożliwić rodzicom i dziecku normalny sen. Czy istnieje możliwość, by zapobiec kolce niemowlęcej?

Przyczyny kolki u noworodka

Kolka niemowlęca zazwyczaj trwa do około trzeciego miesiąca życia i często nie ma możliwości jej zapobiegania. Nie oznacza to jednak, że jeśli wyżej wymienione objawy są bardzo nasilone, nie należy zgłosić się do lekarza. Zwykle kolka noworodkowa i niemowlęca ma swoją przyczynę po prostu w niedojrzałości układu pokarmowego i nerwowego. Mówi się nawet o tak zwanym „czwartym trymestrze ciąży”, kiedy to dziecko przystosowuje się do nowych warunków poza brzuchem matki.

Jeśli nie ma żadnych uchwytnych przyczyn kolki u noworodka, można spróbować uspokoić dziecko. Zalecaną metodą jest na przykład ciepła kąpiel, która zwykle działa rozluźniająco. Znanym dźwiękiem, które dziecko może pamiętać jeszcze z okresu ciąży, jest tak zwany biały szum. Dlatego też szum suszarki do włosów działa na dziecko uspokajająco – warto nagrać ten dźwięk i puszczać, kiedy tylko zaczną się dolegliwości.

Kolka u noworodka nie powinna być mimo wszystko bagatelizowana. Często uważa się ją za stan normalny, jednak istnieją schorzenia, które mogą sprawić, że kolka może jeszcze się nasilić lub trwać dłużej niż trzy miesiące.

Kolka pokarmowa

Jedną z przyczyn kolki u niemowlęcia może być nietolerancja laktozy. Laktoza to cukier, który znajduje się w mleku, czyli zalecanym podstawowym pokarmem noworodka i niemowlęcia do szóstego miesiąca życia. Niedobór enzymu zwanego laktazą sprawia, że laktoza nie jest trawiona w sposób prawidłowy, co może przynieść dolegliwości w postaci kolki. Na szczęście obecnie można podać niemowlęciu enzymy w kroplach, co powinno zmniejszyć objawy występujące przy niestrawności.

Drugą przyczyną kolki u noworodka lub niemowlęcia może być alergia. Najczęstszym powodem dolegliwości w takim przypadku jest białko mleka krowiego. W przypadku, gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, konieczne może być zastosowanie mleka przepisywanego na receptę.

Przy karmieniu piersią, mama musi zrezygnować z produktów zawierających białko mleka krowiego, a także innych pokarmów, które mogą nasilać dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że jeśli po mleku matki nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, nie ma potrzeby wprowadzania specjalnej diety.

Należy pamiętać, że bardzo nasilone objawy kolki u niemowląt mogą również wskazywać na patologiczny refluks. Choć cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku jest normalne u tak małych dzieci, to jednak warto poradzić się lekarza, gdy dolegliwości są bardzo nasilone, ponieważ może to wymagać leczenia.

One reply

  1. ojciec pisze:

    Przez pierwsze dwa miesiące myślałem, że mi plecy pękną, bo Szymek cały czas na rękach a i tak to niewiele dawało. Serce pęka jak nawet przez sen łka i kurczy nogi. Kolka u noworodka pewnie jest groźna, ale trzeba pamiętać, że to też psychiczne obciążenie dla rodziców. Bo czujemy bezsilność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 1 =