Kolka w ciąży

Kolka w ciąży
4.4 (88.89%) 9 głosy
Kolka w ciąży to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, która dotyka niemal co trzecią ciężarną kobietę. Do jej głównych objawów należą przede wszystkim bóle w okolicy brzucha o różnym stopniu nasilenia, co sprawia, iż wiele przyszłych mam zaczyna mieć obawy o to, czy ciąża rozwija się w prawidłowy sposób i nie jest zagrożona. I chociaż nie można wykluczyć różnych poważnych schorzeń powodujących kolkę, to jednak w zdecydowanej większości przypadków nie jest ona groźna.

Kolka podczas ciąży bywa dosyć nieprzyjemna, jednak istnieją skuteczne sposoby na złagodzenie odczuwanego dyskomfortu. Ważne jest to, aby kobieta ciężarna nie lekceważyła żadnych objawów i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultowała się z lekarzem.

Podstawowe przyczyny kolki w ciąży

Kolka w ciąży może wystąpić na skutek różnorodnych przyczyn – i to zarówno tych związanych bezpośrednio z ciążą, jak i wynikających z szeregu innych dolegliwości lub schorzeń. Jednym z podstawowych powodów występowania kolek w tym okresie jest zmieniający się organizm przyszłej mamy – macica kobiety ciężarnej ulega znacznemu rozciągnięciu, co może powodować dolegliwości bólowe w dolnej części brzucha.

Poza tym kolka podczas ciąży jest często spowodowana ruchami dziecka, które – zmieniając pozycję i prostując nóżki – może wpływać na odczuwanie dyskomfortu przez przyszłą mamę. Jednocześnie należy tutaj podkreślić, iż kolka w ciąży może także występować na skutek pewnych schorzeń, wśród których można wyróżnić:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • występowanie kamieni w drogach moczowych (wtedy mamy do czynienia z kolką nerkową),
  • problemy z układem pokarmowym (co objawia się kolką jelitową).

Niezwykle częstą przyczyną kolki jelitowej u kobiet w ciąży jest nieodpowiednia dieta – zbyt uboga w błonnik i wodę, a zawierająca dużą ilość tłuszczów, węglowodanów, ostrych przypraw lub produktów wzdymających.

Kolka a ciąża, czyli jak sobie z nią radzić

Postępowanie podczas kolki w ciąży jest przede wszystkim uzależnione od przyczyny, która ją wywołuje. W przypadku kolki nerkowej szybkie działanie jest niezwykle istotne, gdyż nieleczona kamica nerkowa może doprowadzić do zakażenia dróg rodnych oraz zapalenia nerek, co w konsekwencji powoduje ryzyko przedwczesnego porodu. W doraźnej walce z objawami kolki spowodowanej kamicą pomagają ciepłe okłady, przykładane w miejscach najsilniejszego bólu.

Dodatkowo zaleca się picie dużej ilości płynów (około czterech litrów dziennie), co ułatwia przejście kamieni do pęcherza moczowego. W niektórych przypadkach ciężarnej kobiecie mogą być podawane lekkie środki przeciwbólowe lub rozkurczowe, jednak powinno się to odbywać pod ścisłym nadzorem lekarza.

Kolka jelitowa wywołana jest dolegliwościami układu pokarmowego, a jej cechą charakterystyczną jest silne kłucie w brzuchu, które pojawia się falami i po jakimś czasie ustępuje. W przypadku silnych dolegliwości bólowych można sięgnąć po leki rozkurczowe, jednak częstotliwość ich zażywania oraz dawki powinny być obowiązkowo ustalane z lekarzem. Pewną ulgę mogą przynieść delikatne masaże brzucha, przykładanie ciepłych kompresów lub wykonywanie lekkiej i niezbyt męczącej gimnastyki, która pozwala uwolnić zalegające w jelitach gazy.

Napady kolki jelitowej można łagodzić herbatkami z kopru włoskiego, który ułatwia usuwanie nagromadzonego w jelitach powietrza. Niezwykle istotną sprawą jest zapobieganie kolkom w ciąży, czyli zażywanie umiarkowanego ruchu i spożywanie produktów bogatych w błonnik.

Kolka podczas ciąży to niewątpliwie nieprzyjemna dolegliwość, która wiąże się z odczuwaniem wysokiego dyskomfortu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż kobieta w ciąży nie może bez konsultacji z lekarzem przyjmować żadnych leków, które przyniosłyby natychmiastową ulgę. Na szczęście w większości przypadków jest to dolegliwość niegroźna, która mija samoistnie, po porodzie lub po zmianie diety. Jednak w przypadku długotrwałych i nasilających się objawów, niezbędna jest wizyta u lekarza.

One reply

  1. Żanetka pisze:

    Przez długie miesiące kompletnie nic mi nie dokuczało, ale jak zaczęła się kolka w ciąży, to nie wiedziałam co ze sobą zrobić. Zwłaszcza, że to jest ból tak umiejscowiony, że samo przez się człowiek się zastanawia czy przypadkiem dziecko przez to też nie ma jakiejś dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

93 − 87 =