Leczenie kolki jelitowej

Leczenie kolki jelitowej
5 (100%) 3 głosy
Leczenie kolki jelitowej uzależnione jest od tego, czy na tę dolegliwość cierpi osoba dorosła czy też dziecko. W obu przypadkach leczenie powinno przebiegać zupełnie inaczej.

Leczenie kolki jelitowej u osób dorosłych

Jak leczyć kolkę jelitową u osób dorosłych? Przede wszystkim stosuje się farmakologiczne środki przeciwbólowe oraz środki o działaniu rozkurczowym. Wysoką skutecznością charakteryzują się ponadto probiotyki. Oprócz tego bardzo istotna w leczeniu kolki jelitowej jest dieta. Pozwala ona na ograniczenie w znaczny sposób ryzyka pojawienia się tej dolegliwości w przyszłości. Jest to niezwykle ważne. Dolegliwości obejmujące układ pokarmowy, przy dużej częstotliwości mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian.

Dieta w przypadku kolki jelitowej powinna być ukierunkowana na podawanie posiłków w mniejszych ilościach, ale jednocześnie z większą częstotliwością. Ponadto zalecane jest wykluczenie z diety takich produktów spożywczych, jak czekolada i kakao, ostrych przypraw oraz niektórych napojów (w szczególności chodzi tutaj o alkohol, kawę i mocną herbatę). Niezwykle istotne jest także ograniczenie w podawanych posiłkach ilości stosowanej soli. Powinny to być dawki minimalne, dzięki którym układ pokarmowy nie będzie aż tak obciążony.

Leczenie kolki jelitowej u niemowląt

U niemowląt w przypadku wystąpienia takiej dolegliwości, jak kolka jelitowa leczenie skoncentrowane jest z jednej strony na łagodzeniu objawów, a z drugiej – na działaniu prowadzącym do uniknięcia pojawienia się kolki jelitowej w przyszłości.

Gdy u dziecka wystąpią objawy, które mogą świadczyć o kolce jelitowej, warto jest postawić na delikatny masaż jego brzuszka oraz delikatne oklepywanie plecków. Pozwoli to na pozbycie się nadmiernej ilości gazów, co łagodzi dolegliwości związane z kolką jelitową. Wskazane są również ciepłe kompresy na brzuszek lub jego rozgrzewanie z wykorzystaniem delikatnego strumienia ciepła, pochodzącego ze zwykłej suszarki do włosów. Pomocny może się okazać oprócz tego jeden z delikatnych naparów ziołowych. Doskonale sprawdzi się w tej kwestii herbatka miętowa lub rumianek.

Jeżeli chodzi o unikanie kolki jelitowej u dziecka w przyszłości, niezwykle istotne jest kontrolowanie przez jego matkę pozycji do karmienia. Niemowlak powinien być w trakcie jego karmienia (bez względu na to czy będzie to karmienie piersią czy też butelką) lekko uniesiony. Niezwykle ważne jest zachowanie takiej pozycji dziecka także po spożyciu przez niego posiłku. Powinna być ona utrzymywana przez czas pół godziny po spożyciu pokarmu, by mógł on w ten sposób o wiele łatwiej być strawiony.

Warto jest pamiętać o tym, że kolka jelitowa u niemowlaka to dolegliwość, która zwykle bardzo szybko przemija. Z kolką jelitową zmagają się bowiem głównie dzieci do 6-9 miesiąca życia. Później, w związku z ich rozwojem, kolka jelitowa nie powinna się pojawiać już w ogóle. Jeśli mimo tego się ona pojawia, konieczne w takim przypadku może być zweryfikowanie organizmu dziecka pod kątem alergii oraz nietolerancji laktazy, którą można znaleźć m.in. w mleku krowim.

One reply

  1. Fircyk pisze:

    Leczenie kolki jelitowej to przede wszystkim dieta. Ludzie mają naprawdę różne pomysły, ale jak się już zacznie kolka to będzie się powtarzać jeśli czegoś nie zmienicie. I dobrze to wiem z autopsji, bo też byłem taki głupiomądry, a właściwie głupi tylko mądrego chciałem udawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 4 =