Leczenie kolki nerkowej

Leczenie kolki nerkowej
4.4 (88.57%) 7 głosy
Kolka nerkowa to dolegliwość, która z roku na rok dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że na problemy z zalegającymi w nerkach złogach uskarża się od 5 do 20% osób, w zależności od miejsca zamieszkania i rasy.

Złogi zalegające w nerkach powstają ze względu na kilka podstawowych czynników, takich jak m.in. mała ilość wody w organizmie i związana z tym mała ilość moczu, nadmiar witaminy C, wzmożony metabolizm wapnia i jego nadmierne wchłanianie czy też stosowanie diety, która jest bogata w białko. Równie istotną przyczyną kolki nerkowej mogą być zaburzenia genetyczne w budowie moczowodów.

Podstawowe metody radzenia sobie z objawami kolki nerkowej

Jak leczyć kolkę nerkową jeśli chodzi o podstawowe objawy jej ataków? Przede wszystkim stosuje się leki przeciwbólowe, dietę ubogą w białko oraz picie dużej ilości wody, która doskonale rozpuszcza kamienie nerkowe. W przypadku takiego schorzenia, jak kolka nerkowa leczenie w większości przypadków będzie jednak również ukierunkowane na stosowanie jednego z kilku zabiegów, szczególnie gdy kolka nerkowa będzie nawracała. Oznacza to już bowiem jej zaawansowane stadium rozwoju.

Leczenie kolki nerkowej za pomocą zabiegów

Istnieją trzy zasadnicze metody leczenia kolki nerkowej za pomocą zabiegów. Zaliczają się do nich EWSL, nefrolitotrypsja przezskórna oraz ureterenoskopia.

Metoda EWSL polega na rozbijaniu kamieni nerkowych, wywołujących kolkę nerkową z wykorzystaniem fali wstrząsowej. Po zmniejszeniu rozmiarów kamieni nerkowych, o wiele łatwiej są one wydalane z moczem. Zabieg rozbijania kamieni metodą EWSL odbywa się w warunkach laboratoryjnych. Do skutecznego pozbycia się problemu kolki nerkowej wystarczy od jednego do kilku zabiegów. Rozbijanie kamieni nerkowych metodą EWSL nie wymaga dłuższego przebywania w szpitalu. To spore udogodnienie. Jednocześnie jest to stosunkowo bezpieczna metoda leczenia. Jedynym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża.

Nefrolitotrypsja przezskórna to bardziej inwazyjna metoda leczenia kolki nerkowej niż metoda EWSL. Polega ona na wykonaniu zabiegu przy znieczuleniu i stosowana jest w przypadku kamieni nerkowych o bardzo dużych rozmiarach lub takich kamieni nerkowych, które znajdują się w newralgicznych miejscach i nie jest możliwe ich zlikwidowanie z wykorzystaniem metody EWSL. W toku zabiegu wykonywane jest niewielkie nacięcie w okolicach nerki. Wprowadza się przez nie nefroskop. Następnie za pomocą specjalnych narzędzi kamienie nerkowe są rozdrabniane. Po wykonaniu zabiegu konieczna jest kilkudniowa hospitalizacja.

Ostatnia z zabiegowych metod leczenia kolki nerkowej – ureterorenoskopia – polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową wziernika. Urolog dostaje się nim do pęcherza i do przewodów moczowych i z wykorzystaniem odpowiednio dostosowanych do tego narzędzi, usuwa kamienie nerkowe. Ta metoda leczenia kolki nerkowej także wymaga pozostania kilku dni w szpitalu ze względu na fakt, iż w moczowodzie tuż po wykonaniu takiego zabiegu, konieczne jest pozostawienie na kilka dni cewnika.

One reply

  1. onegdaj pisze:

    Trzeba sobie jasno powiedzieć, że leczenie kolki nerkowej to nic innego, jak po prostu operacja. Zwłaszcza w przypadku osób, które przez dłuższy czas mają już objawy, ale jak wszyscy i my czekaliście na to aż „samo” przejdzie. No wiem, nie przeszło, tak jak mi, więc przestańcie marzyć i przyjmijcie do wiadomości – operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − 57 =