Leczenie kolki wątrobowej

Leczenie kolki wątrobowej
5 (100%) 8 głosy
Chociaż kolka wątrobowa dotyka niemałą część społeczeństwa, to należy podkreślić, że nie jest ona chorobą samą w sobie, a jedynie objawem innego schorzenia (na przykład kamicy żółciowej) lub niezdrowego trybu życia – m.in. złej diety lub spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Dlatego kolka wątrobowa leczenie ma uzależnione przede wszystkim od przyczyny – należy usunąć powodującą ją chorobę, a nieprzyjemne objawy ustąpią samoistnie. Dodatkowo można przedsięwziąć pewne kroki, aby złagodzić nieprzyjemne objawy towarzyszące atakowi.

Jednocześnie należy podkreślić, iż kolka wątrobowa nie powinna być ignorowana, gdyż jej zlekceważenie może skutkować groźnymi powikłaniami – między innymi zapaleniem trzustki, pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, a w skrajnych przypadkach nawet marskością wątroby. Zatem jak leczyć kolkę wątrobową?

Leczenie farmakologiczne

Leczenie kolki wątrobowej przy użyciu farmaceutyków jest zabiegiem doraźnym, który nie powoduje usunięcia przyczyny, a jedynie łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszą atakowi.
W tym przypadku leczenie objawowe polega na podawaniu leków dwojakiego rodzaju:

  • przeciwbólowych (na przykład paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych); zabronione jest podawanie morfiny, gdyż może ona wywołać znaczne nasilenie się objawów,
  • rozkurczowych, działających na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego – na przykład skopolaminy lub papaweryny.

Jednocześnie należy pamiętać, iż zastosowanie leczenia farmakologicznego nie może zastąpić wizyty u lekarza.

Leczenie zabiegowe

Leczenie kolki wątrobowej w postaci zabiegów ma miejsce wtedy, gdy jej przyczyną jest zapalenie pęcherzyka żółciowego lub kamica nerkowa.
W tym przypadku lekarz może zalecić dwa rodzaje zabiegów:

  • poszerzenie ujścia dróg żółciowych, co ułatwia przemieszczanie się złogów,
  • usunięcie pęcherzyka żółciowego, najczęściej metodą endoskopową.

Zastosowanie określonego zabiegu wyeliminuje dolegliwości związane z kolką wątrobową, gdyż zostanie usunięta podstawowa przyczyna jej występowania.

Zabiegi domowe

Atak kolki wątrobowej jest nieprzyjemny i bolesny. Dlatego w przypadku odczuwania silnego dyskomfortu warto sobie pomóc domowymi sposobami, które mogą przynieść dużą ulgę.

Dobrym i skutecznym sposobem łagodzenia bólu jest przyłożenie do brzucha ciepłego kompresu, termoforu lub poduszki elektrycznej. Warto też zażyć środek rozkurczający – na przykład w postaci czopka. Ulgę może też przynieść wypicie naparu z pokrzywy, który działa przeciwskurczowo i wykazuje działanie odtruwające. Dodatkowo w aptekach są dostępne specjalne mieszanki ziół, które przynoszą ulgę podczas ataku kolki wątrobowej.

Dieta

Podczas ataku kolki wątrobowej, a także kilka dni po nim, należy wyeliminować z diety pokarmy stałe oraz ograniczyć soki owocowe i napoje słodzone. Wraz z ustępowaniem nieprzyjemnych objawów, można do posiłków wprowadzać kleiki, gotowane warzywa oraz bardzo niewielkie ilości masła.

Dieta w całym okresie choroby i rekonwalescencji powinna być lekkostrawna oraz niskotłuszczowa. Zasady zdrowej diety warto także stosować po ustąpieniu objawów, gdyż ograniczenie tłustych pokarmów, soli oraz alkoholu może w przyszłości zapobiec kolejnemu atakowi.

One reply

  1. Sławek pisze:

    Zamiast samemu wymyślać leczenie kolki wątrobowej to lepiej iść do lekarza i zastosować się do jego wytycznych. Tylko to jest dobry pomysł, a nie czerpanie wiedzy z internetu. Z całym szacunkiem do twórców tego portalu, bo akurat tutaj są rzetelne informacje, w przeciwieństwie do artykułów zamieszczonych często na znacznie większych i mogło by się wydawać, że poważniejszych stronach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 − = 70