Leczenie kolki żółciowej

Leczenie kolki żółciowej
5 (100%) 6 głosy
Atak kolki żółciowej to zazwyczaj pierwszy objaw kamicy żółciowej. Jest napadem ostrego i silnego bólu, najczęściej odczuwanym w prawym podżebrzu. Promieniuje do pleców i prawego barku, a nierzadko towarzyszą mu wymioty i nudności. Już po pierwszym ataku należy zastosować odpowiednie dla dolegliwości takiej, jak kolka żółciowa leczenie. Odbywa się ono poprzez przyjmowanie określonych leków oraz wykonywanie zabiegów, a także zmianę nawyków żywieniowych.

Jak leczyć kolkę żółciową lekami?

Ostry atak kolki żółciowej, który występuje w przebiegu kamicy pęcherzyka żółciowego, najczęściej samoistnie ustępuje po kilku godzinach. Jednak ból w ataku kolki żółciowej jest na tyle intensywny i silny, że oczekiwanie na ulgę może być bardzo dużym wyzwaniem dla chorego. Dlatego w takim przypadku najlepiej zastosować leki przeciwbólowe, które łagodzą bóle kolkowe.

W przypadku dolegliwości takiej, jak kolka żółciowa leczenie może odbywać się za pomocą preparatów zawierających metamizol, ketoprofen, ibuprofen czy paracetamol. Do łagodzenia bólu kolkowego dodatkowo używa się leków rozkurczających. Zawierają one substancje w rodzaju drotaweryny czy papaweryny. Niektórzy pacjenci mają tak silne wymioty czy nudności, że muszą być leczeni dożylnie. Stosowanie silniejszych leków przeciwbólowych możliwe jest w warunkach szpitalnych. Stosuje się tam m.in. pentazocynę czy petydynę.

Jak wygląda leczenie kolki żółciowej za pomocą zabiegu?

Ostre ataki kolki żółciowej pojawiają się w przebiegu kamicy przewodowej. Leczone są nie tylko lekami przeciwbólowymi oraz rozkurczowymi, ale również za pośrednictwem zabiegu. Zazwyczaj wykonuje się endoskopową rewizję dróg żółciowych. Zabieg ten uwzględnia nacięcie brodawki Vatera i pozwala na przedostanie się kamieni żółciowych z przewodów żółciowych swobodnie do dwunastnicy. W przypadku objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego, leczenie kolki żółciowej powinno odbywać się na drodze chirurgicznej. Obecnie najczęściej stosowana jest metoda laparoskopowa, która wyparła klasyczną metodę operacyjną.

Jak leczyć kolkę żółciową za pomocą odpowiedniej diety?

Chorzy cierpiący na nawracające objawy kamicy żółciowej, powinny stosować długotrwałą, odpowiednio skomponowaną dietę. Zminimalizuje ona częstotliwość występowania ostrych ataków kolki żółciowej. Oprócz podstawowych reguł racjonalnego żywienia, dieta w kamicy żółciowej powinna opierać się na wyeliminowaniu produktów spożywczych, bogatych w tłuszcze zwierzęce. Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływają one w naturalny sposób na kurczliwość pęcherzyka żółciowego.

Kluczowe może być unikanie produktów z bardzo dużą zawartością błonnika oraz produktów wysokoprzetworzonych. Nie poleca się również spożywania warzyw posiadających właściwości wzdymające. Należy także ograniczyć stosowanie przypraw, zwłaszcza tych najostrzejszych. Wszystkie spożywane posiłki lepiej dusić lub gotować, a smażenia unikać. Warto podczas stosowania diety zachować konsekwencję. Każdy błąd dietetyczny może być czynnikiem wpływającym na ryzyko wystąpienia kolejnego, jeszcze silniejszego ataku kolki żółciowej.

One reply

  1. Przemo pisze:

    Leczenie kolki żółciowej lekami przeciwbólowymi to najgorszy z możliwych pomysłów. Przede wszystkim dlatego, że w żaden sposób nie wpływa się na przyczynę dolegliwości, tylko doraźnie leczy skutki. A poza tym w ten sposób niejako „uczy” się organizm, że ten ból nie jest ważny i można go zignorować. A to groźne na dłuższą metę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 + = 56