Metody leczenia zapalenia zatok

Zapalenie zatok jest zwykle uciążliwym schorzeniem, które powoduje między innymi bóle głowy. Stosowanie środków przeciwbólowych nie może być jedynym środkiem w przypadku leczenia bólu zatok. W jaki sposób przebiega leczenie tej choroby?

Ostre zapalenie zatok pojawia się zazwyczaj w wyniku innej infekcji. Początkowo może być więc ono bagatelizowane. Charakterystycznymi objawami w przypadku ostrego zapalenia zatok jest ropna wydzielina wyciekająca z nosa. W późniejszym etapie oczyszczenie zatok i nosa z zalegającej wydzieliny staje się coraz trudniejsze. Dochodzi do tego ból głowy, umiejscowiony zwykle u nasady nosa. Pomimo tego, że podobne objawy mogą pojawiać się również w przypadku zwykłego przeziębienia, nie należy ich lekceważyć. Bywa bowiem, że ostre zapalenie zatok przechodzi w przewlekłe, choć nie jest to zwykle wina złego leczenia, a braku reakcji na leki.

Oprócz wymienionej przyczyny, przewlekłe zapalenie zatok może być spowodowane również alergią oraz stanem zapalnym zębów. Powodem choroby może być między innymi ropień, umiejscowiony w okolicach dziąsła. Także nieleczona próchnica może być przyczyną wielu chorób, w tym przewlekłego zapalenia zatok. Nieleczone zapalenia w jamie ustnej są częstą przyczyną schorzenia określanego jako zapalenie zatok szczękowych. Ta choroba bywa również spowodowana powikłaniami w przypadku kanałowego leczenia lub ekstrakcji górnych zębów.

Leczenie zapalania zatok

Objawy zapalania zatok często znikają pod wpływem leczenia antybiotykami. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy w taki sposób leczona jest również infekcja będąca przyczyną zapalenia zatok. W przypadku ostrego zapalenia czas trwania kuracji antybiotykami jest zwykle krótszy, natomiast w przypadku choroby przewlekłej konieczne jest dłuższe stosowanie tego typu substancji leczniczej.

O metodach leczenia decyduje lekarz specjalista. Leczenie poprzedzone jest zwykle badaniami, które określają rozległość zakażenia oraz to, co wywołało chorobę. Obecnie coraz częściej stosuje się do tego celu nie tylko posiew, ale także tomografię komputerową. Drobiazgowe badanie jest konieczne, szczególnie w przypadku przewlekłego zapalenia zatok. Zdarza się bowiem, że powodem takiego stanu są nieprawidłowości w budowie nosa i ułożenia innych kości. Wtedy leczenie farmakologiczne nie wystarczy – konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Więcej: http://zdrowezatoki.net.pl/leczenie-zapalenia-zatok/

Oprócz leczenia właściwego, które ma na celu zlikwidowanie przyczyny choroby, stosuje się również środki łagodzące objawy. Szczególnie dokuczliwym symptomem tego schorzenia jest ból. Można go zmniejszyć poprzez stosowanie ciepłych suchych kompresów, jednak gdy to nie wystarczy, lekarz może zdecydować o konieczności zastosowania punkcji. Zabieg tego typu trwa krótko i przynosi chorej osobie sporą ulgę.

W leczeniu zapalenia zatok można również zastosować metody naturalne. Należy jednak pamiętać, że inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego oraz stosowanie naparu z dziewanny i kozieradki, nie wyleczą zapalenia zatok spowodowanego infekcją bakteryjną. Domowe metody są jednak wskazane w przypadku infekcji wirusowej, która jest leczona wyłącznie objawowo.

Metody leczenia zapalenia zatok
5 (100%) 11 głosy

2 replies on “Metody leczenia zapalenia zatok”

  1. Emil pisze:

    Zapalenie zatok nie jest takie groźne jak się szybko zacznie człowiek nie tylko leczyć, ale wykonywać jedną podstawową czynność, którą umieją nawet dzieci: dmuchać nos! Naprawdę wiele osób to lekceważy, a właśnie zaleganie wydzieliny jest najczęściej przyczyną zapalenia zatok. Takie proste i zarazem skuteczne!

  2. dr Clown pisze:

    Przestań się mądrzyć, właśnie dzieci nie potrafią wydmuchać nosa. I właśnie dlatego chorują one najczęściej na zapalenie zatok. Zauważ, że bardzo rzadko ta choroba występuje u osób dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 14 = 15