Objawy kolki jelitowej

Objawy kolki jelitowej
5 (100%) 5 głosy
Kolka jelitowa to dolegliwość, która zwykle dotyka dzieci w wieku niemowlęcym. Z tym problemem zmaga się większość matek, które mają jednak świadomość tego, że po pewnym czasie problem u dzieci znika.

Co jednak niezwykle ciekawe, kolka jelitowa może występować także u osób dorosłych. Wówczas rozpoznanie jej objawów jest już o wiele łatwiejsze, ponieważ dorosła osoba może wyrazić swoje zdanie na temat dolegliwości, które ją dotykają. U dziecka, w pierwszych miesiącach życia, nie jest to możliwe i jego rodzice oraz opiekuni muszą w związku z tym bacznie zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości. W przypadku, gdy nie są oni w stanie zidentyfikować, co się z dzieckiem dzieje, konieczna może się okazać wizyta u lekarza.

Główne objawy kolki jelitowej u niemowląt

Jak objawia się kolka jelitowa u niemowląt? Przede wszystkim tym, że w żaden sposób nie można uspokoić dziecka. W sposób nagły zaczyna ono płakać i krzyczeć, a doprowadzenie go do uspokojenia się zajmuje bardzo dużo czasu. Oprócz tego, w przypadku takiej dolegliwości, jak kolka jelitowa objawy mogą być również inne. Mowa jest tutaj o wzdęciach u dziecka, zaciskaniu pięści oraz kopaniu nóżkami. Twarz dziecka dotkniętego kolką jelitową jest ponadto mocno zaczerwieniona.

Kolka jelitowa występuje bez względu na stan zdrowia dziecka. Dotyka ona zarówno dzieci, które chorują na szereg innych dolegliwości, jak i dzieci zupełnie zdrowe. Występuje ona zwykle krótko po spożyciu przez dziecko posiłku. Może się pojawiać w nocy już po zaśnięciu dziecka. Wówczas dziecko budzi się z płaczem.

Kolka jelitowa to dolegliwość, która występuje zwykle u dzieci od 1 do 3 miesiąca życia. Układ pokarmowy takich dzieci nie jest jeszcze w odpowiedni sposób rozwinięty. Kolka jelitowa może pojawiać się sporadycznie w kolejnych miesiącach życia, ale najczęściej zanika pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. Jeśli pojawia się ona później, może być to efektem popełnionych błędów w żywieniu dziecka w postaci podawania mu pokarmów, które nie są przez dziecko tolerowane. Szczególnie często występuje nietolerancja laktozy. Takie dziecko powinno unikać mleka krowiego i wówczas kolka jelitowa nie powinna się już pojawiać.

Główne objawy kolki jelitowej u dorosłych

Głównym objawem kolki jelitowej u osób dorosłych jest silny ból brzucha. Jest to ból o charakterze skurczowym lub kłującym, o różnej lokalizacji. Bólowi towarzyszy napięcie brzucha, zaburzenia łaknienia, częstsze niż zwykle gazy, wzdęcia, a także nudności i wymioty. Ponadto pojawienie się kolki jelitowej u dorosłej osoby, wymusza w trakcie wypoczynku przyjmowanie pozycji z podkurczonymi nogami. W ten sposób minimalizowane są dolegliwości bólowe. Często jest to działanie niezamierzone.

Wyleczenie kolki jelitowej u osoby dorosłej i spowodowanie by problem nie nawracał, jest możliwe. Ważne jest jednak stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, najlepiej przepisanych przez lekarza oraz przestrzeganie diety, która ograniczy pojawianie się dolegliwości jelitowych.

One reply

  1. Grażynka pisze:

    Objawy kolki jelitowej u dziecka bardzo łatwo rozpoznać. To nie tylko krzyk i kręcenie się czyli swoista nadpobudliwość. Przede wszystkim dziecko, niezależnie od wieku, pręży się i podkurcza nóżki, podciągając je pod brodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

50 − = 46