Objawy kolki nerkowej

Objawy kolki nerkowej
5 (100%) 12 głosy
Kolka nerkowa, mylnie utożsamiana z kamicą nerkową, w rzeczywistości jest objawem tej choroby, występującym w niemal 100% przypadków. Kolką nerkową nazywamy silny ból w okolicy pęcherza moczowego, którego nie mogą złagodzić nawet najsilniejsze niesteroidowe leki przeciwzapalne. Nic dziwnego, bowiem ból ten wywołany jest uciskiem, jaki powodują złogi związków chemicznych, mających zdolność do krystalizacji. Powstające w ten sposób czopy nazywa się kamieniami nerkowymi. Zatykają one moczowody, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w górnych drogach moczowych i odczuwania bardzo silnego bólu. Najskuteczniejszą metodą usunięcia objawów bólowych jest rozbicie kamieni nerkowych.

Jak objawia się kolka nerkowa?

Objawy kolki nerkowej ograniczają się w dużej mierze do dolegliwości bólowych. Atak kolki rozpoczyna się nagle i niespodziewanie, nic go nie zapowiada. Ból początkowo może być określany zwykłym bólem brzucha, jest bowiem trudny do zlokalizowania. W miarę przesuwania się złogów w moczowodach od nerki do pęcherza moczowego, ból zyskuje na intensywności i mija dopiero wtedy, gdy kamień nerkowy „wpadnie” do pęcherza moczowego, skąd zostanie wydalony, co popularnie nazywa się „urodzeniem” kamienia nerkowego.

Osoba cierpiąca z powodu kolki nerkowej odczuwa pierwsze nieprzyjemne dolegliwości w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, najczęściej po jednej jego stronie. Nasilenie bólu zależy w dużej mierze od wielkości kamienia nerkowego, a co za tym idzie, od stopnia niedrożności moczowodu.

Umiejscowienie złogów w moczowodach może powodować promieniowanie bólu na inne miejsca. Ból przesuwa się w dół, tzn. w kierunku spojenia łonowego, następnie do narządów płciowych, krocza oraz wewnętrznej i tylnej strony ud.

W niewielu przypadkach zdarza się, że ból umiejscowiony jest w okolicy nadłonowej. Jego przyczyną jest zatkanie ujścia moczu w pęcherzu moczowym, a konkretniej w miejscu, gdzie znajduje się cewka moczowa. Taki ból stosunkowo późno utożsamiany jest z kolką nerkową, ponieważ jego nasilenie następuje dopiero w sytuacji bardzo dużego powiększenia się pęcherza moczowego. Pęcherz, ze względu na swoje podstawowe funkcje, posiada wysokie zdolności adaptacyjne i dostosowuje się do panujących warunków. W przypadku zatkania ujścia moczu, pęcherz stopniowo powiększa się, co początkowo objawia się łagodnym bólem, który narasta, by na końcu przejść w stan ostry, zmuszający chorego do wizyty u lekarza lub w szpitalu.

Jakie są inne objawy kolki nerkowej?

Kolka nerkowa objawia się nie tylko bólem. Ze względu na częściowo wspólne unerwienie torebki nerki oraz jelit, częstym objawem są nudności oraz wymioty. Dodatkowo odczuwana jest silna potrzeba oddania moczu, przy jednoczesnym wydalaniu go w niewielkiej ilości. Czynności tej najczęściej towarzyszy ból. W przypadku przedłużającej się kolki nerkowej, mogą pojawić się także gorączka, deszcze i uogólnione obniżenie poziomu samopoczucia. W skrajnych przypadkach pojawia się również mikro- lub makrohematuria, czyli krwiomocz.

Jak widać, kolka nerkowa objawy ma różne. Należy poważnie potraktować nawet najlżejszy ból w okolicy pęcherza moczowego, może on bowiem oznaczać początek ataku.

One reply

  1. joboks pisze:

    Należy jednak wiedzieć, że objawy kolki nerkowej trudno rozpoznać na podstawie samego bólu. Bo to jest ból gdzieś w brzuchu, a bez konkretnego wywiadu z pacjentem lekarz niewiele więcej się dowie. Dlatego tak ważna jest rozmowa, czego powinni uczyć lepiej na studiach medycznych, ale mam wrażenie, że często się tę sferę zaniedbuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 + = 62