Objawy kolki wątrobowej

Objawy kolki wątrobowej
5 (100%) 5 głosy
Kolka wątrobowa, zwana inaczej kolką żółciową, to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka około 15% polskiego społeczeństwa. Narażone na nią są głównie kobiety po czterdziestym roku życia, zwłaszcza te zmagające się z nadprogramowymi kilogramami – co nie oznacza, iż mężczyźni lub osoby młodsze nie mogą być dotknięte tą dolegliwością.

Tak naprawdę każda osoba spożywająca potrawy bogate w tłuszcze i nie stroniąca od alkoholu, znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Rozpoznanie tej dolegliwości nie jest trudne, gdyż kolka wątrobowa objawy posiada dosyć charakterystyczne, które trudno pomylić z czymkolwiek innym. Jak objawia się kolka wątrobowa?

Ból w okolicy brzucha

Pierwsze objawy kolki wątrobowej pojawiają się dosyć gwałtownie i mogą trwać nawet przez kilka lub kilkanaście godzin. Jednym z pierwszych symptomów ataku kolki jest charakterystyczny ból brzucha – umiejscowiony zazwyczaj w okolicach prawego podżebrza lub nadbrzusza środkowego (czyli tam gdzie znajduje się wątroba i pęcherzyk żółciowy). Ból jest niezwykle silny i nieprzyjemny, a w niektórych przypadkach może promieniować do prawej łopatki i ramienia.

Dodatkowo atakowi kolki wątrobowej często towarzyszy tak zwany objaw Chełmońskiego, czyli bolesność pojawiająca się na skutek dotknięcia lub uderzenia miejsca w okolicy łuku żebrowego. Dolegliwości bólowe są dla chorego bardzo dokuczliwe, gdyż pojawiają się nagle i z dużą siłą, a ich przemijanie następuje w sposób stopniowy i bardzo powolny. W wielu przypadkach ból jest tak silny, iż jedyną możliwością jego zahamowania jest podanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych.

Objawy dodatkowe

Dolegliwości bólowe umiejscowione w okolicach brzucha to podstawowe objawy kolki wątrobowej. Jednak w większości przypadków ból nie występuje w pojedynkę, a atakowi kolki towarzyszą dodatkowe objawy, wśród których można wymienić::

  • nudności, czyli nieprzyjemne i silne uczucie chęci zwymiotowania, któremu często towarzyszy blada i spocona skóra, przyspieszone bicie serca oraz ślinotok,
  • wymioty, które w skrajnych przypadkach mogą przybierać postać wymiotów żółcią, zwłaszcza wtedy, gdy przyczyną kolki wątrobowej jest kamica żółciowa lub zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • wzdęcia, czyli uczucie powiększonego obwodu brzucha, które występuje na skutek gromadzenia się gazów w jelitach,
  • zgaga, czyli bolesne pieczenie, które odczuwane jest przede wszystkim w podbrzuszu lub pośrodku klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach może promieniować także do szyi, gardła, krtani lub żuchwy,
  • podwyższona temperatura, która w kilka godzin po wystąpieniu ataku kolki wątrobowej może przekształcić się w gorączkę,
  • dreszcze, które często towarzyszą gorączce.

W przypadku, gdy przyczyną kolki wątrobowej jest kamica żółciowa, to objawem towarzyszącym może być także żółte zabarwienie skóry, które pojawia się równocześnie z innymi charakterystycznymi objawami.

Objawy kolki wątrobowej są bardzo nieprzyjemne i powodują duży dyskomfort. Dlatego już przy pierwszych symptomach ataku należy podjąć odpowiednie kroki, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe.

One reply

  1. Mysza pisze:

    Trzeba uważać, bo objawy kolki wątrobowej mogą pojawiać się bardzo nagle. W moim przypadku ból był bardzo silny i nagły. Nie było reguły, nigdy nie wiadomo było kiedy i dlaczego zacznie boleć brzuch. Na szczęście jakoś się to nam udało przepracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

47 − = 42