Objawy kolki żółciowej

Objawy kolki żółciowej
5 (100%) 11 głosy
Warto wiedzieć jak objawia się kolka żółciowa. Dolegliwość ta znana jest jako jeden z najbardziej charakterystycznych objawów kamicy żółciowej. Zazwyczaj intensywny ból jest bardzo wyczerpujący i dokuczliwy. Pomiędzy poszczególnymi atakami chory może nie skarżyć się na żadne bóle, ponieważ atak pojawia się znienacka. Kolka żółciowa objawy ma jednak na tyle charakterystyczne, żeby w miarę szybko zainterweniować i pomóc choremu w potrzebie.

Jak objawia się kolka żółciowa?

W przypadku dolegliwości takiej, jak kolka żółciowa objawy pojawiają się przede wszystkim w formie nagłego i ostrego bólu napadowego. Jest on zlokalizowany w nadbrzuszu i promieniuje do prawego barku, okolic między łopatkami, a także kręgosłupa. Ulgę przynosi dopiero przyjęcie pozycji z nogami mocno podkurczonymi do klatki piersiowej. Bólowi towarzyszyć mogą również wzdęcia brzucha, nudności oraz wymioty.

Zazwyczaj ostry atak kolki żółciowej jest wywołany spożyciem nieodpowiedniego pod względem dietetycznym posiłku, np. obfitego dania smażonego na tłuszczu. Mniej typowe objawy kolki żółciowej pojawiają się w przypadku kamicy przewodowej, czyli kamicy dróg żółciowych. Wówczas zauważyć można zażółcenie powłok skórnych oraz błon śluzowych. Kiedy żółtaczka jest nasilona, występuje również świąd skóry, brunatne zabarwienie moczu czy odbarwienie stolca.

Jaki objawy kolki żółciowej towarzyszą zapaleniu pęcherzyka żółciowego?

Objawowa kamica pęcherzyka żółciowego generuje wiele powikłań. Najczęstszym jest ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. W stanie typ występują typowe objawy kolki żółciowej, a także dreszcze oraz gorączka. W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego konieczne może być intensywne leczenie farmakologiczne, czyli antybiotykoterapia, nawodnienie, leczenie przeciwbólowe i rozkurczowe, a także interwencja chirurgiczna.

Utrudniony odpływ żółci z pęcherzyka może prowadzić do jego przedziurawienia, czyli perforacji. Wówczas następuje zapalenie otrzewnej. Cechami typowymi dla przewlekłego pęcherzyka żółciowego jest pogrubienie i bliznowacenie jego ścian. Do objawów zaliczyć można również wystąpienie ropniaka pęcherzyka czy przetoki żółciowo-jelitowej, a także zapalenie trzustki, dróg żółciowych czy wątroby.

Jak rozpoznać objawy kolki żółciowej?

Ostry atak kolki żółciowej rozpoznać można poprzez napadowy, kolkowy ból zlokalizowany w okolicy prawego żebra, promieniujący do prawej łopatki. Towarzyszą temu również wymioty i nudności. Dodatkowe objawy pozwalają odróżnić kamicę dróg żółciowych od kamicy pęcherzyka żółciowego. Można do nich zaliczyć np. zmianę zabarwienia stolca i moczu, a także zażółcenie powłok skórnych.

Rozpoznanie potwierdzić można wykonując badania dodatkowe, np. USG lub RTG jamy brzusznej. Pozwala to również na zlokalizowanie umiejscowienia złogu. Wartość diagnostyczną i terapeutyczną w przypadku kamicy przewodowej posiada metoda ECPW. Podczas badań biochemicznych pod uwagę brane jest typowe podwyższenie stężenia fosfatazy zasadowej, bilirubiny czy aminotransferaz.

One reply

  1. Irenis pisze:

    U mnie objawy kolki żółciowej były przez długie lata takie, że nikt nie spodziewał się, że może to być to właśnie schorzenie. Bo bolały przede wszystkim plecy i bark! Dopiero potem się okazało, właściwie to zupełnie przypadkiem przy innych badaniach, że to może być kolka żółciowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 19 = 29