Przyczyny kolki jelitowej

Przyczyny kolki jelitowej
5 (100%) 8 głosy
Kolka jelitowa jest jednym z rodzajów kolek – ostrych, napadowych bólów, pojawiających się w narządach wewnętrznych. Atak kolki jelitowej wywołany jest intensywnym skurczem mięśni gładkich, powodowanym najczęściej dużą ilością gazów zgromadzonych w ścianie jelita.

Kolka jelitowa jest przypadłością tak dzieci, jak i dorosłych. W przypadku niemowląt, przyczyny tej dolegliwości różnią się jednak od tych, które występują u dzieci starszych i osób dorosłych.

Kolka niemowlęca

Atak kolki może wystąpić już u kilkutygodniowego dziecka, a ustępuje samoistnie najczęściej ok. 3 lub 4 miesiąca życia, co związane jest z dojrzewaniem układu pokarmowego i nerwowego. Częściej dotyka przy tym chłopców niż dziewczynki. Jej występowanie nie jest zależne od tego, czy karmimy dziecko naturalnie czy sztucznie.

Przyczyna kolki jelitowej nie jest do końca rozpoznana. Uważa się, że najczęściej odpowiadają za nią:

 • alergie pokarmowe, szczególnie związane z nadwrażliwością na białko mleka krowiego,
 • nietolerancja laktozy, która spowodowana jest u niemowląt niedoborem laktazy, enzymu umożliwiającemu trawienie laktozy,
 • niewłaściwy sposób karmienia, w trakcie którego dziecko połyka nadmierną ilość powietrza,
 • niepokój i rozdrażnienie – ich powodem może być niekorzystna dla dziecka emocjonalna atmosfera w otoczeniu, ale również zbyt duża ilość bodźców, np. głośne rozmowy lub włączony telewizor,
 • nieprawidłowa praca układu pokarmowego wynikająca z czynników chorobowych.

Przyczyną kolki może być także przekarmienie, należy zatem zachować rozwagę w ilości dostarczanego pokarmu. W przypadku karmienia piersią należy także zwrócić uwagę na dietę matki, ponieważ część spożywanych produktów może powodować problemy trawienne u dziecka.

Kolka dzieci starszych i dorosłych

Przyczyny kolki jelitowej u starszych dzieci i dorosłych zazwyczaj związane są z nawykami żywieniowymi oraz powodowane wysiłkiem fizycznym. Nie można jednak wykluczyć także tych o podłożu chorobowym.

Przyczyna kolki jelitowej może być następująca:

 • niewłaściwa dieta polegająca na spożywaniu potraw powodujących wzdęcia lub ciężkostrawnych, smażonych i tłustych,
 • zaparcia i niedrożność jelit wynikające np. z zalegania mas kałowych lub dużych, niestrawionych kęsów pokarmu,
 • niewłaściwy sposób jedzenia – spożywanie posiłków w pośpiechu, bez dokładnego rozdrobnienia pokarmu lub zbyt łapczywe, któremu towarzyszy połykanie dużych ilości powietrza,
 • alergie pokarmowe i nietolerancja np. laktozy,
 • choroby przewodu pokarmowego, np. refluks żołądkowo-jelitowy, zespół jelita drażliwego, uchyłkowatość jelit czy też wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • wysiłek fizyczny (ból po lewej stronie brzucha), najczęściej wykonywany zbyt szybko po posiłku.

Jak widać, przyczyny kolki jelitowej mogą być różnego rodzaju. Część czynników wywołujących dolegliwość można stosunkowo łatwo wyeliminować poprzez zmianę stylu życia i diety. Część jednak, wskazująca na zaburzenia chorobowe, wymaga konsultacji i opieki lekarskiej.

One reply

 1. Olga pisze:

  Przez długi czas mój drugi syn miał kolkę i nie wiedziałam jakie mogą być przyczyny. Przede wszystkim dziwne było to, że skończył już cztery miesiące a kolki się cały czas pojawiały. To było najgorsze. Potem dopiero dotarło do mnie, że rzeczywiście mogę go przekarmiać, bo nie miał umiaru w jedzeniu. I minęło jak ręką odjął!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 6 =