Przyczyny kolki nerkowej

Przyczyny kolki nerkowej
5 (100%) 10 głosy
Kolka nerkowa to przykra dolegliwość, dotykająca zazwyczaj osoby dorosłe w średnim wieku. Często osoby dotknięte atakiem kolki nerkowej nie są w stanie postawić trafnej diagnozy, ze względu na fakt, iż kolka nerkowa może dawać objawy sugerujące inne schorzenia. Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak kolka nerkowa przyczyny mogą być różne i można je podzielić na kilka kategorii.

Kolka nerkowa, a płyny

Podstawową przyczyną kolki nerkowej jest spożywanie zbyt małej ilości płynów. Problem ten może dotknąć praktycznie każdą osobę. Zmagają się z nim sportowcy i osoby pracujące fizycznie, które w toku wykonywanych przez nie zadań zaniedbują kwestie picia odpowiedniej ilości płynów, ale także osoby pracujące umysłowo, które zamiast wody piją duże ilości kawy, która odwadnia organizm przez wypłukiwanie ważnych pierwiastków, takich jak magnez i wapń.

Zbyt mała ilość płynu w organizmie powoduje wytrącanie się w nerkach osadu z moczu, co prowadzi z kolei do pojawienia się kamieni nerkowych i związanego z tym ataku kolki nerkowej.

Kolka nerkowa, a dieta

Kolkę nerkową może wywoływać również nieodpowiednia dieta. Jeśli chodzi o produkty spożywcze, których spożywanie może przyczynić się do powstania kolki nerkowej, wyróżnia się wśród nich m.in. pomidory i mleko. Nie można ich spożywać w zbyt dużej ilości. Równie niebezpieczne dla organizmu jest spożywanie zbyt dużej ilości soli, a także produktów, które są bogate w fosforany i szczawiany. Dlatego każdorazowo warto jest czytać etykiety dostępnych w sklepie produktów.

Kolka nerkowa, a środki farmakologiczne

Kolka nerkowa bardzo często dotyka osoby stosujące niektóre środki farmakologiczne. Główna przyczyna kolki nerkowej w takim przypadku, to stosowanie przede wszystkim nadmiernej ilości środków przeciwbólowych.

Kolka nerkowa, a inne choroby

Rozwijaniu się kolki nerkowej sprzyjają inne schorzenia, dotykające organizm. Wyróżnia się wśród nich m.in. dnę moczanową, nadczynność przytarczyc oraz bakteryjne zapalenie nerek.

Inne przyczyny kolki nerkowej

Przyczyny kolki nerkowej mogą być także inne. Wskazuje się wśród nich również zaburzenia o charakterze metabolicznym, przez które istnieje większe ryzyko utworzenia się w organizmie kamieni nerkowych, ale również wady anatomiczne oraz przerost gruczołu krokowego, przez które utrudniony zostaje odpływ moczu. Istnieje także możliwość przedawkowania witaminy D i wapnia. To wszystko może się przyczynić do tego, że pojawi się kolka nerkowa.

Jak radzić sobie z atakiem kolki nerkowej?

Atak kolki nerkowej jest bardzo charakterystyczny ze względu na silny ból w określonej lokalizacji oraz szereg towarzyszących mu dolegliwości dodatkowych. W przypadku jego wystąpienia nie warto jest czekać na ustąpienie objawów i należy udać się do lekarza, który zastosuje jeden ze środków leczenia. Może to być odpowiednia dieta połączona z właściwymi środkami farmakologicznymi, ale także zabieg polegający na usunięciu kamieni nerkowych z organizmu. Taki zabieg może być wykonany na kilka różnych sposobów w zależności od stadium rozwoju kolki nerkowej i nasilenia objawów.

One reply

  1. x pisze:

    Trzeba dużo pić. Oczywiście nie alkoholu 😉 Najczęstsze i najczęściej lekceważone przyczyny kolki nerkowej to właśnie picie zbyt małej ilości płynów. A to podstawa do dobrego funkcjonowania nerek. Ludzie generalnie piją za mało, co jest też przyczyną otyłości i nadwagi, ale to już zdecydowanie na inną opowieść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

90 − = 89