Sposoby na kolkę

Sposoby na kolkę
5 (100%) 11 głosy
Kolka – czyli napadowy, nagły i silny ból pojawiający się na skutek skurczów ścianek narządów wewnętrznych – najczęściej kojarzy się z okresem niemowlęcym. W tym wieku jest to dolegliwość całkowicie naturalna i tak powszechna, że niemal każdy rodzic ma z nią do czynienia.

Jednak kolka może pojawić się w niemal każdym okresie życia, a jej przyczyny bywają bardzo różnorodne – od niegroźnej reakcji organizmu na zbyt intensywny wysiłek, aż po sygnalizowanie określonego schorzenia. Napady kolki bywają niespodziewane i dosyć uciążliwe. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najskuteczniejsze sposoby na tą przypadłość, które złagodzą dyskomfort i przyniosą ulgę.

Sposoby na kolkę wysiłkową

Kolka wysiłkowa zazwyczaj pojawia się po intensywnym biegu bądź marszu i najczęściej dotyka osoby, które uprawiają sport nieregularnie lub spożyły obfity posiłek bezpośrednio przed wysiłkiem. Kolka tego typu nie jest dolegliwością groźną i dlatego nie wymaga leczenia lub podejmowania domowych zabiegów zmniejszających dolegliwości. Sposób na kolkę wysiłkowa jest jeden – należy przystanąć i zaczerpnąć kilka głębokich wdechów. Dodatkowo można poluźnić ubranie oraz pochylić się do przodu, co znacznie ułatwi mięśniom powrót do swojego naturalnego położenia. Najlepszym sposobem na zapobieganie kolce wysiłkowej jest regularne uprawianie sportów i unikanie spożywania posiłków bezpośrednio przez rozpoczęciem ćwiczeń.

Sposoby na kolkę jelitową

Kolka jelitowa – występująca najczęściej po spożyciu posiłku – następuje w wyniku rozdęcia mięśni gładkich układu pokarmowego. Jej główną przyczyną jest gwałtowne i łapczywe jedzenie, które powoduje połykanie zbyt dużej ilości powietrza.

Równie częstym powodem kolki jelitowej są zaparcia, które mogą podrażniać jelita i potęgować ich skurcze. W tym przypadku najskuteczniejsze sposoby na kolkę to po prostu jej zapobieganie – unikanie szybkiego jedzenia, dokładne przeżuwanie pokarmu, wypijanie dużej ilości wody oraz zadbanie o odpowiednią ilość błonnika w codziennej diecie.

W przypadku wystąpienia kolki jelitowej należy poluźnić ubranie w okolicach brzucha i położyć się na co najmniej kilkanaście minut. Inne domowe sposoby na kolkę jelitową to wypicie herbatki ziołowej (na przykład z kopru włoskiego) i przyłożenie do brzucha ciepłego kompresu (na przykład termoforu z gorącą wodą). W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych można sięgnąć po leki rozkurczowe.

Sposoby na kolkę nerkową

Kolka nerkowa bardzo często towarzyszy kamicy nerkowej, a jej podstawowy objaw to ból w okolicy lędźwiowej, potrzeba częstego oddawania moczu oraz bolesne parcie na pęcherz. W tym przypadku niezbędne jest usunięcie kamieni nerkowych (naturalne lub operacyjne), które odpowiadają za dolegliwości bólowe. Dodatkowo można sobie ulżyć domowymi sposobami.

Najbardziej skuteczne sposoby na kolkę nerkową to przyjęcie pozycji embrionalnej, rozgrzanie obolałego miejsca (na przykład przy użyciu termoforu lub poduszki elektrycznej) oraz zażycie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. Dobrym sposobem na zmniejszenie dyskomfortu i bólu jest wzięcie kąpieli w wannie wypełnionej bardzo ciepłą wodą.

Sposoby na kolkę wątrobową

Kolka wątrobowa – zwana inaczej żółciową – występuje na skutek niedostatecznego wytwarzania żółci lub problemów z jej przepływem. Do jej najczęstszych przyczyn należy kamica lub zapalenie pęcherzyka żółciowego – dlatego też koniecznym sposobem na jej pozbycie się jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Jednak w tym przypadku można podjąć pewne kroku, które złagodzą dolegliwości. Domowe sposoby na kolkę wątrobową to przede wszystkim zażycie środka rozkurczowego (na przykład w postaci czopka) i zastosowanie ciepłego kompresu. Ulgę przyniosą także zioła – przede wszystkim glistnik i kurkuma, które są zalecane przy napadach kolki żółciowej.

One reply

  1. mechodelizor pisze:

    Nie doceniamy jednej, ale to ważnej rzeczy, którą potrafiło stosować poprzednie pokolenie. Przecież wystarczy jeść powoli, cieszyć się posiłkiem i kolka będzie naprawdę znacznie rzadsza. Ja wiem, że dzieci nie muszą tego potrafić, ale dorośli?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

87 + = 97