Ureaplasma urealyticum – czym właściwie jest?

Ureaplasma urealyticum to nadal mało znana bakteria, o której istnieniu wie niewiele osób. Jest przyczyną zakażenia układu moczowo – płciowego i we wczesnym stadiach należy do trudnych (niemal niemożliwych) do wykrycia. Zakażenie bakterią może prowadzić jednak do poważnych schorzeń, dlatego warto w wypadku najmniejszych nawet wątpliwości poddać się odpowiednim badaniom, w celu wykluczenia obecności bakterii w naszym organizmie.

Drobnoustrój wywołujący stan zapalny układu moczowo – płciowego zaliczany jest do mykoplazm płciowych. Zakażenie nim występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn i ma związek ze stosunkami płciowymi pomiędzy dwójką partnerów (chociaż do zachorowania może dojść także podczas porodu, gdy zarażona jest nosicielka ciąży).

Czytaj więcej na ten temat: https://drwenerolog.pl/choroby/ureaplasma/

Przebieg zarażenia zazwyczaj w początkowej fazie nie wiąże się ze znaczącymi objawami (u większości osób nie pojawiają się nawet drobne symptomy). Wśród późniejszych, bardziej charakterystycznych, które powinny zwrócić naszą uwagę na wyróżnienie zasługuje:

 • problem z oddawaniem moczu czy też zbyt częste jego oddawanie
 • ból oraz pieczenie w miejscu zakażonym
 • silne uczucie parcia na pęcherz
 • podwyższona temperatura ciała, w szczególności miejsca zakażonego
 • zaczerwienienie połączone ze stanem zapalnym w miejscu występowania bakterii.

Diagnoza i leczenie

W wypadku bakterii, podobnie jak przy innych dolegliwościach ważny jest czas wykrycia. Szybko zdiagnozowana obecność drobnoustrojów prowadzi do szybkiego leczenia, które w stu procentach zapobiega rozwojowi choroby oraz powikłaniom.

Przy leczeniu stosuje się głównie terapie antybiotykową (przynoszącą bardzo wysoką skuteczność działania), w szczególności za pomocą tetracyklin oraz erytromycyn. Szacuje się, że odpowiednio szybkie działania prowadzą do stuprocentowej pewności wyleczenia.

Brak leczenia oraz bagatelizowanie sprawy prowadzi jednak do poważnych schorzeń. Warto wymienić tutaj chociażby zapalenie prostaty czy nawet nerek w wypadku mężczyzn czy też zapalanie jajników, jajowodów albo szyjki macicy u kobiet. Dodatkowo, bakteria szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet znajdujących się w ciąży. Może prowadzić w ostateczności nawet do poronienia albo też przeniesienia bakterii na nowo narodzone dziecko. W metodach diagnostyki prym wiedzie technika PCR, określająca obecność patogenu w materiale badanym. Metoda ta gwarantuje wysoką skuteczność a także należy do szybkich i bezinwazyjnych. Wykonanie jej będzie możliwe w każdym dobrze wyposażonym laboratorium medycznym.

Ureaplasma urealyticum – czym właściwie jest?
5 (100%) 3 głosy

2 replies on “Ureaplasma urealyticum – czym właściwie jest?”

 1. Mela pisze:

  Jak się zaniedba leczenie i wda się zapalenie prostaty, to naprawdę będzie człowiek sobie pluł w brodę. W dużej mierze może to być bowiem zdecydowanie najgroźniejsze z możliwie występujących powikłań. A leczenie prostaty nie jest takie łatwe, jak się niektórym wydaje.

 2. Wicia pisze:

  Prostata powinna być najbardziej pielęgnowanym organem mężczyzn, a tymczasem mam wrażenie, że większości z nas wydaje się, że w ogóle nie trzeba o nią dbać. Dopiero po latach, jak zaczynają się problemy, to ktoś sobie przypomina, że w rodzinie było zapalenie prostaty i może rzeczywiście warto sprawdzić czy nie ma przerostu albo innych zmian chorobowych. Tylko, że często potem się okazuje, że nie opłacało się tyle czekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 3 =